Jdi na obsah Jdi na menu
 


Přezdívky

23. 6. 2006

Zvláštních a nápadných přezdívek se zachovalo do dnešních dnů celá řada. Většinou jsou odvozeny z jmen křestních. Bývalo zvykem, že prvorozenec na gruntě dostával na křtu otcovo jméno.  Když se to opakoval, i usedlost podle toho obdržela přezdívku: teda např. „u Frantinů“ (od křestního jména Franta“), „u Macků“ (Matěj), „u Lukášů“, „u Gabrišů“, „u Kadlů“, „u Tomků“ a podobně.

Mnohé přezdívky mají původ po dřívějších majitelích gruntů, např. „u Loničků“ (nyní Luska – dříve Loníček), „u Pospíšilů“ (nyní Navrátil), „u Badalů“ (nyní Musil), „u Moralů“ (nyní Jelínek) a podobně.

Jiné přezdívky vznikly dle nápadnější věci poblíže obytného stavení např. „u Studňů“ (blíže staré studny).

Také dle polohy chalupy byly tvořeny přezdívky: tak např. „u Konců“ (poslední chalupa ve vsi), „u Zmolků“ (domek vedle zmoly), u Tarazinků“ (stavení s terasou“, „u Kopečků“ atd. Přezdívky podle zaměstnání (bývalého) např. „u Bednářů“, „u Krejčířů“, „u Zvoníků“ a podobně.

Před č. 46. Stávaly lindy, říká se tam dodnes „u Lindačů“. V č. 26 nebývalo žádného komína, kouř vy\cházel dveřmi a domku byl dán název „na pivováře“. Jiné přezdívky se nedovedou vyložit: např. „u Trundů“ č. 48.